EN
FB

Mimosa Architekti ● Vyšehradská 320/49, 128 00 Praha 2 ● info@mimosa.cz

  • Název: Nevinný dvůr
  • Lokalita: Dolní Dunajovice
  • Klient: Pavla a Robert Čížovi
  • Studie: 2017

Vytvářet vinařství je plnění klukovského snu, který vznikl v době, kdy už jsem klukem dávno nebyl. Není to jen budova nebo sklep, ale je to kus obrovské přírody, který je ve vinařství přeměňován na požitek, spousta lidského odhodlání a energie.

Nevinný dvůr je jeden velký úkol, který je součástí ještě většího úkolu. Aby to celé fungovalo, je nutné vysadit vinice, naučit se chápat, jak nepokazit jejich potenciál a vypěstovat z nich zdravé a aromaticky bohaté hrozny. Šetrně je přeměnit na šťávu, z níž se stane lahodné a plné víno. Až se to naučíte, je to jen řemeslo, které vás pořád baví a pohlcuje a pořád vás něco nového učí.

Nevinný dvůr má být právě to místo, kde se energie přírody mění v požitek. Obyčejné místo přinášející pohodu a radost ze života. Místo, kde se zastavil čas a vy z něj nechcete odejít, protože každá minuta života, kterou si užijeme a plně prožijeme, je to, co nám dává smysl.

Když jsme se s Petrem poprvé sešli nad Nevinným dvorem a ještě před sebou neměli ani čistý list papíru, měl jsem pocit, že vidím člověka, který se dívá na dítě, které se právě pro něco nadchlo, a s pochopením se snaží mu nepokazit radost a nadšení. Na konci té schůzky jsem už měl pocit, že jsme dvě děti nadšené z každého nápadu, který dává smysl nám oběma.

Na každou část, každý schod, tvar, konstrukční prvek se ptáme, proč tak funguje a proč ho tak chceme použít. Jestli dává smysl, proč a z jakých materiálů se to tak stovky, možná tisíce let staví a používá, konfrontujeme to s dnešními technologiemi a možnostmi. Myslím, že si oba užíváme zrod Nevinného dvora na papíře, a doufám, že se podaří tenhle papír přeměnit v realitu.

Robert Číž, vinař, stavebník a spoluautor Nevinného dvora