EN
FB

Mimosa Architekti ● Vyšehradská 320/49, 128 00 Praha 2 ● info@mimosa.cz

  • Název: Nevinný dvůr
  • Lokalita: Dolní Dunajovice
  • Klient: Pavla a Robert Čížovi
  • Studie: 2017

Vytvářet vinařství je plnění klukovského snu, který vznikl, když už jsem klukem dávno nebyl. Není to jen budova nebo sklep, ale je to kus obrovské přírody, který je ve vinařství přeměňován na požitek, spousta lidského odhodlán a energie.

Nevinný dvůr je jeden velký úkol, který je součást ještě většího úkolu. Aby to celé fungovalo, je nutné vysadit vinice, naučit se chápat jak nepokazit jejich potenciál a vypěstovat z nich zdravé a aromaticky bohaté hrozny. Šetrně je přeměnit na šťávu, z níž se stane lahodné a plné víno. Až se to naučíte, je to jen řemeslo, které Vás pořád baví a pohlcuje, a pořád vás něco nového učí.

Nevinný dvůr má být právě to místo, kde se energie přírody mění v požitek. Obyčejné místo přinášející pohodu a radost ze života. Místo, kde se zastavil čas a nechcete z něj odejít, protože každá minuta života, kterou si užijeme a plně prožijeme, je to co nám dává smysl.

Když jsme se s Petrem poprvé sešli nad Nevinným dvorem a ještě před sebou neměli ani čistý list papíru, měl jsem pocit, že vidím člověka, který se dívá na dítě, které se právě pro něco nadchlo a s pochopením se snaží mu nepokazit radost a nadšení. Na konci té schůzky, jsem už měl pocit, že jsme dvě děti nadšené z každého nápadu, který dává smysl nám oběma.

Každou část, schod, tvar, konstrukční prvek, se ptáme proč tak funguje a proč ho tak chceme použít. Jestli dává smysl, proč a z jakým materiálů se to tak stovky, možná tisíce let staví a používá, konfrontujeme to s dnešními technologiemi a možnostmi. Myslím, že si oba užíváme zrod Nevinného dvora na papíře, a doufám, že se podaří tenhle papír přeměnit v realitu.

Robert Číž, vinař, stavebník a spoluautor Nevinného dvora